Zdeněk Trubka

 

 

Ahoj Zdendo, pojď nám o sobě prozradit nějaké informace...

 

Jak jsi se dostal k hudbě a jak jsi začal hrát na housle?

Za to může velká prádelní vařečka, kterou o mne v osmi letech přerazila maminka a tímto pádným argumentem mne donutila dochodit 7 let LŠU na housle. Tomu se nedalo vzdorovat. Nová, kterou si koupila byla daleko pevnější. Dneska jsem jí za to ale vděčný. 

K bluegrassu mne kdysi přivedla muzika Greenhorns, která mne jako kluka tak nějak zasáhla na pravým místě. No a pak už se to jenom vyvíjelo...


Hraješ i na další nástroje? A co na nich máš rád?

Úplně dávno jsem trochu laškoval s banjem, ale pravá ruka byla tvrdohlavější než já. Jinak trochu na mandolínu a kytaru. V jednom mezidobí, kdy housle pokorně a poslušně čekaly na skříni, jsem několik let hrál na kontrabas. Už nevím přesně, ale bylo to asi pět let. A co na nich mám nejraději? Při hraní se dobře pije má oblíbená Tullamore Dew, housle se dobře nosí, ale kontrabas v zimě nejdýl hoří.


Cvičíš pravidelně?

Pravidelně jsem cvičil jako kluk v hudebce :)) a pak když jsem se opět po mnoha letech k houslím vrátil a z hrůzou zjistil, že ruka ztuhla a téměř všecko zapomněla. Teď už jen někdy, nové věci. Není na to moc času a to ještě manželka nesmí být doma. Nejlepší zkušebna je stejně hospoda.


V dětství snad každý sní o své budoucí profesi. Měl jsi už třeba na základní škole představu, že se budeš věnovat hudbě?

Ne. To jsem měl představy úúúúplně jiný.


Hudba tě neživí. Umíš si představit, že by se tento koníček stal jaksi tvou profesí?

Nevím, naštěstí jsem o tom ještě přemýšlet nemusel. Jinak obecně, když se koníček stane povinností, tak ten koníček někdy zdechne. A já tu kobylu mám rád.


Panují v kapele dobré vztahy, nebo občas musíte dát trošku průchod emocím, aby se pročistil vzduch?

V kapele jsou dobrý vztahy, i když kapelník chodí téměř všude pozdě a někdy domluví dvě akce na jeden termín. Emoce netřeba. Krakena vypouštím jen na opilce, kteří otravují a chtějí zahrát Montgomery a jiný Japonečky.


Jakou hudbu v současnosti posloucháš?

Bluegrass a rock. Jinak si poslechnu každou dobrou muziku s výjimkou dechovky. Tu teda fakt nemusím.


Pokud jsem se na něco zapomněla zeptat, nebo by jsi rád ještě něco našim posluchačům pověděl, prosím tak učiň.

Petr má rád slivovici a já whisku.

 

 

 

 

Děkuji za rozhovor.